Jump to content

The Romanian Thread


crina

Recommended Posts

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu l-am decupat pana pe langa urechi :lol3: e vara,e cald,merg la bazin,e mai practic sub casca.si asa creste el pana in iarna

 

Ia fi atent,scris de subsemnata

 

En dis almal so dat wat verlof

Word stil en vaal en word dan eindlik doof

 

Het ek gewin meer soos ek het verloor

Waroom voel ek my dan nie beter as hiervoor

 

Ti-l si cant cu prima ocazie

Link to comment
Share on other sites

Si eu merg la bazin dar eu nu port casca caci ma deranjeaza la fel cum nu port nici ochelari :naughty:

 

Cum ai invatat afrikkans te -a ajutat Chris ?:roftl:

Eu abia pot sa pronunt :eek:

 

 

Chiar te rog pofteste prin Bucuresti te invit acasa la mine :wink2:

Link to comment
Share on other sites

m-a cam ajutat si el,adica primele chestii cam de la el le-am luat. e bine cand ai melodii in afrikaans de ascultat.

 

sa ma vezi pe mine la inceput...pe bune a ma gandeam ca n-o sa invat limba,si la un moment dat iti dai seama ca "stai bai,eu vorbesc afrikaans"

 

mi-am luat ceva carte 'teach yourself' si nita-ma-s vorbind afrikaans :naughty:

 

eu fara casca si ochelari nici nu se pune problema sa inot...da ma rog,la cate antrenamente am avut la viata mea e normal. iti dai seama ca eu de obicei cand inot,sunt pe cronometru,si daca as simti par sau apa in ochi ne suparam rau

Link to comment
Share on other sites

En dis almal so dat wat verlof

Tot ceea ce trece

Word stil en vaal en word dan eindlik doof

Devine tot mai incet si palid pana cand ajunge sa dispara

Het ek gewin meer soos ek het verloor

Am castigat mai mult decat am pierdut?

Waroom voel ek my dan nie beter as hiervoor

Atunci de ce nu e mai bine ca inainte?

 

Traducere libera.Da suna mai bine in afrikaans

 

 

Pai am inceput...prin aprilie? da tot n-am terminat cartea aia :lol3: adica am invatat baza din carte dupa care m-am bagat la tehnica mea normala de ascultat mult limba. invat mai bine asa. ar trebui sa mai pun mana pe carte aia totusi,macar sa o termin

Link to comment
Share on other sites

 

Hello Bi mai esti dezamagita ?

 

 

Nunu! Mi-a trecut...:biggrin2: dar in prima faza mam simtit :teehee: Dar cred ca vorbea de cineva care s-a uitat la videoclip pe TOT parcursul filmuletului ceea ce mi se parea un pic de neconceput...:shocked: adica DE CE ar face cineva asa ceva? :huh:

Link to comment
Share on other sites

De ce dezamagita?

 

 

Vane,idea e ca trebuie sa te obisnuiesti cum suna limba inainte oricum.Adica ascultam melodii in afrikaans si mi se pareau criminale. Dupa ce m-am obisnuit,mi se par unele din cele mai frumoase.

 

Iti dai seama ca e o diferenta cand stii ce se intampla sau cand auzi numa ca se vorbeste ceva

Link to comment
Share on other sites

De ce dezamagita?

 

 

 

pai...am ascultat ieri interviul lui Mika de la ...pfft Real Radio si faza e ca a vorbit despre competitia video si a zis ca unele sunt amazing si in unele nu intelegea el de ce unii oameni se uita la videoclip in filmuletz ...si faza e ca la inceputul videoului meu eu dau drumul la video pe laptop...si ma simteam "in vizor" :roftl: dar mia trecut sunt bine acum...:biggrin2:

 

A inceput un film dragut la HBO: "PS I love you" va parasesc! Mai vorbim maine! :huglove:

Link to comment
Share on other sites

lasa baiatu sa nu inteleaga,poate in viitor il ilumineaza cineva si sa-l vezi cum se prinde.

isi da si el cu parerea,n-are rost sa te supere asa ceva.

in cel mai rau caz..nu castigi chestia. altceva n-are ce sa te supere

Link to comment
Share on other sites

lasa baiatu sa nu inteleaga,poate in viitor il ilumineaza cineva si sa-l vezi cum se prinde.

isi da si el cu parerea,n-are rost sa te supere asa ceva.

in cel mai rau caz..nu castigi chestia. altceva n-are ce sa te supere

 

Wow, that's one hell of a nice thing to say! :wub2::biggrin2::huglove:

 

O doamne cat de trist a fost filmul asta!!! :tears:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Vane,idea e ca trebuie sa te obisnuiesti cum suna limba inainte oricum.Adica ascultam melodii in afrikaans si mi se pareau criminale. Dupa ce m-am obisnuit,mi se par unele din cele mai frumoase.

 

Iti dai seama ca e o diferenta cand stii ce se intampla sau cand auzi numa ca se vorbeste ceva

 

Da-mi niste melodii in afrikaans sa imi dau cu parerea :biggrin2:

 

Si Doamne maica mea vrea sa ma transfer de la Spiru desi facultatea mea e de zi si e si acreditata :aah:

Link to comment
Share on other sites

Wow, that's one hell of a nice thing to say! :wub2::biggrin2::huglove:

 

 

:biggrin2::huglove:

anytime

 

Da-mi niste melodii in afrikaans sa imi dau cu parerea :biggrin2:

 

Si Doamne maica mea vrea sa ma transfer de la Spiru desi facultatea mea e de zi si e si acreditata :aah:

 

iti dai seama de-a cui melodii o sa-ti dau. nu de alta ,da restu suna cam nasol,chiar si daca stii afrikaans

 

de care vrei? mai linistite sau mai treze?

 

asta a cantat-o si in mai si e misto de tot

http://www.last.fm/music/Chris+Chameleon/_/Ek+Kan+Nie+Wag?autostart

 

saaau,din gama mai calma,da nu chiar :lol3:

http://www.last.fm/music/Chris+Chameleon/_/Eerste+Oogopslag?autostart

 

sa-mi zici din care vrei,sa stiu exact ce sa-ti arat

 

 

Aici ai traducerile la toate apropo:

http://chrischameleon.com/discography/ dai click pe album si langa sunt traduse . sugerez sa o citesti pe asta

http://chrischameleon.com/discography/ekvirjou.php#10 aproape m-a luat mila de el,serios

 

si daca te transferi pierzi ceva ani? ca poate e mai sigur sa mergi la una la care n-o sa ai probleme pe viitor. poate ii mai dau astia odata in judecata

Link to comment
Share on other sites

Mai treze pai la ora asta nu vreau sa adorm por favor :naughty:

 

Ambele suna foarte bine imi place prima mai mult :biggrin2:

 

 

woohoo traduceri asa mai merge .

 

Ar fi bine mai bine s-o dea afara pe ambramburica e cam nebuna si egoista animalul asta :mf_rosetinted:

eu nu prea am chef sa ma mut si sa pierd un an di nou dar mi-a spus sora mea care are o cunostiinta care a terminat la finante banci la Spiru si s-a dus la un interviu si nu a prmito din cauza ca a facut aceasta facult

Link to comment
Share on other sites

ai citit lyrics la "Laatste baklei" ?

 

 

da,e nasol sa faci 3 ani si te trezesti ca e degeaba.poate mai bine te muti,mai bine pierzi un an decat 3 sau 4 . aveti ambramburica? Oo

 

uite aici mai treze

http://www.last.fm/music/Chris+Chameleon/_/stapelgek?autostart

 

http://www.last.fm/music/Chris+Chameleon/_/Sterredank?autostart

 

 

pacat ca nu are full tracks din albumu nou inca pe Last.fm ,ca sunt cateva misto de tot

Oricum,te stii pe last.fm nu? "Ek vir Jou" imi place de exemplu,ca fiecare dintre cuvinte e un stadiu a unei relatii

adica incepe de la "eerste oogeopslag" care inseamna ceva de gen "prima data cand te-am vazut" si se termina dupa ce ..s-a cam terminat tot

 

dar mai asculta si zi-mi :biggrin2: oricum,trebuie ascultate de m multe ori,cu text in fata,in special daca nu stii afrikaans

 

parerea lu mama,desigur :glasses2:

Link to comment
Share on other sites

Am citit suna mai bine decat Eminescu :mf_rosetinted:

 

 

La mine e bine sa fac si master de 2 ani astfel nu ies nimik decat profesor sau antrenor de sport caci eu sunt la Facultatea de educatie fizica si sport specializarea kinetoterapie

 

 

Mie imi place lastfm ca asa descoper muzica noua si veche :naughty:

stai ca le ascult pe rand sunt la 'Lied Van Die Lappop ':roftl:

 

bineinteles ca treb sa asculti de multe ori asa te obisnuiesti cu limba si intelegi ce vrea sa spuna omu

Link to comment
Share on other sites

Lied van die Lappop e de fapt o poezie de-a lui Ingrid Jonker. Tot albumu ala "Ek Herhaal jou" sunt poeziile ei puse pe muzica. Traducerea la aia e "cantecul papusii facute din carpe" in engleza e "ragdoll" ,suna mai bine.

 

Alea nu cred ca au traducere pe site,da daca vrei ti le pot traduce eu,care si daca vrei of coursz

 

Ce-ai mai ascultat? ca ai avut ceva timp :naughty: Degeaba,ca tipu e cea mai misto chestie pe care am avut norocu sa o descoper,respectiv sa-mi fie bagata sub nas . Da m-am prins dupa ceva timp :bleh:

 

a pai,daca e si master ai si mai mult de pierdut daca nu iese. Pe ce vrei sa faci master? Ar trebui sa ma bag si eu la master,da muzica are prioritate momentan.Si am senzatia ca nu ma las pana nu-mi iese cum vreau

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat din albumul acela mi-au placut majoritatea pieselor :wub2:

 

Poti sa le traduci daca ai chef si timp

 

Ce nu am ascultat :roftl:Pai Noisettes imi plac la nebunie primul album 'What's The Time Mr Wolf? ' e mai tare decat 'Wild Young hearts',Nerina Pallot ti-as recomanda foarte tare e nemaipomenita tipa cu albumul 'Dear Frustrated Superstar ',Jamie T (parca hip hopul britanic cu pop rock suna mai bine decat cel american hehe :naughty:) Sigur Ros trebuie sa ii asculti seara cand nimeni nu te deranjeaza :mf_rosetinted:dar si oldies but goodies de ex The Clash,Jeff Buckley ,Velvet underground,Joni Mitchell ,Fiona Apple e tare si ea :wub2:,Nouvelle Vague ,David Bowie ,Kate Bush si lista poate continua

 

Inca nu stiu ce vreau sa fac la master dar stiu ca o tipa ne-a zis ca exista un master in Estetica si frumusete corporala si eu m-as baga acolo :biggrin2::roftl:

Link to comment
Share on other sites

bai cu tot respectul,nu pot asculta Bowie mult...imi trebuie m multa melodie

eu am cam decis sa nu ascult multa muzica,nu de alta da daca faci muzica ,e un pic nasol sa poti gandi original cand ai acolo in the back of the head toata muzica pe care o asculti.

 

si asa ,nici daca incerc nu ma inspira nicio melodie,tot de-ale mele ies :naughty:

 

misto masteru de care zici. eu daca oi face unu,il fac pe management. foarte serios. ca stiu PR,daca stiu si management,sa vezi ce desavarsire iese :lol3:

 

 

eu zic sa mai asculti piese in afrikaans,ca sunt misto de tot. poti sa-mi zici daca vrei sa-ti trim vreuna

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy