Jump to content

The Romanian Thread


crina

Recommended Posts

ok,e timpul sa inviem thread-ul. uhm... deci mai sunt 45 de zile pana la gig si azi s-au anuntat trupele romanesti ce vor fi prezente la festival. http://www.bestfest.ro/editia2011/ro/blog/21/primele-trupe-autohtone-confirmate.html

 

deci in 2 iulie avem Travka, Magnolia si Suie Paparude.

nu stiu ce credeti voi,dar eu abia astept sa vad Suie Paparude. de fapt, nu ma impresioneaza cu nimic noile confirmari,dar daca e rost de distractie,de ce nu? Ma gandeam zilele astea ca nu are rost sa ma stresez. nu ma astept la nimic special de la gig-ul asta. asa ca vreau sa ma bucur in totalitate de atmosfera festivalului (daca va fi una:naughty:) si sa nu-mi pese de nimic.

 

ok,asta a fost asa,mai mult ca o destainuire:blush-anim-cl::mf_rosetinted:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hey there! Bianca aici...

 

Ma uitam pe niste poze si am dat peste ceva care mi-a adus aminte ca pana de curand M nici nu stia care e capitala Bucurestiului... mai tineti minte interviul si ce a zis de fapt?

 

Asadar, here comes the idea pt banner: "Welcome to Dubrovnik!" :roftl::aah::roftl:

 

Joking....dar asa am facut si data trecuta si a functionat....:naughty::roftl:

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Fetelor, nu stiu daca gandesc bine sau rau dar m-am tot gandit zilele astea la o chestie :boat:

Voi chiar mai sunteti dispuse sa facem props & stuff pt concertul asta? Avem deja bannerul de anul trecut, si zau asa, cred ca ne ajunge (asta bineinteles daca vreti sa-l mai duc). Anul trecut am avut bannerul asta, unele dintre noi am avut si pistolase de baloane, bratari fosforescente dintre care unele nu se inchideau si ramaneau pe post de betze... plus mai aveam si aparate foto prin maini si personal am cam pierdut ultimele 2 piese din concert din cauza ca am crezut ca imi cursese solutie de baloane pe aparatul imprumutat... n-am mai fost niciodata la un concert cu atatea materiale, deci nu stiam cum va fi, dar privind inapoi am ajuns la concluzia ca nu mai ai timp sa savurezi 100% spectacolul artistului tot incercand sa fii atent sa iti creezi propriul spectacol. :hypo:

 

Cred ca ar trebui sa abordam concertul asta pur si simplu ca pe un festival si sa intelegem ca de data asta accentul nu e pus strict pe Mika, chiar daca el pare a fi headliner-ul pt ziua de 2 iulie. Oricum, omul stie ca suntem fani, ca doar de aia batem atata drum sa-l vedem si ne straduim sa-l impresionam, dar consider ca exista unele situatii in care chiar simpla cumparare a biletului e deja un gest destul de sugestiv pentru a ne arata sprijinul si "fandom"-ul fata de el. :wink2:

 

Bine, asta e doar parerea mea si nimic mai mult. Daca cineva are idei pe care ar dori sa le puna in aplicare, please go ahead :thumb_yello:

Nu pot sa cred ca mai sunt mai putin de 2 luni :shocked: e greu sa te obisnuiesti cu ideea ca acum nu mai trebuie sa asteptam pana la sf lui iulie pt concert, ci deja de cum se termina iunie sarim pe trenuri/autobuze/etc :insane:

Link to comment
Share on other sites

hey petra! Bianca aici.

 

Inteleg perfect ce spui si sunt de acord. Eu si asa sunt super stresata ...ma rog mai degraba anxious sa termin o data cu BAC-ul asta si iti dai seama ca numai la props nu o sami stea mie gandul in luna iunie...:boxed:

 

Oricum intr-un fel imi cam pun intrebarea daca mai merita gigul asta (dar deja am facut cheltuielile esentiale... :aah: ) avand in vedere toate formatiile romanesti pe langa cele straine care erauu deja in program, menite sa ne puna rabdarea si nervii la incercare.

 

k sa nu mai spun ca de ceva vreme incoace nu mai pot practic sa mai ascult muzica deloc, inclusiv...ahem...sunt intr'o perioada ff aiurea...

 

asa ca sunt alaturi de tine...desi un M&G nu ar strica niciodata. :naughty: oricum nu prea merge la noi cu "fan show" pt k nu suntem prea multe...

Link to comment
Share on other sites

hey petra! Bianca aici.

 

Inteleg perfect ce spui si sunt de acord. Eu si asa sunt super stresata ...ma rog mai degraba anxious sa termin o data cu BAC-ul asta si iti dai seama ca numai la props nu o sami stea mie gandul in luna iunie...:boxed:

 

Oricum intr-un fel imi cam pun intrebarea daca mai merita gigul asta (dar deja am facut cheltuielile esentiale... :aah: ) avand in vedere toate formatiile romanesti pe langa cele straine care erauu deja in program' date=' menite sa ne puna rabdarea si nervii la incercare.

 

k sa nu mai spun ca de ceva vreme incoace nu mai pot practic sa mai ascult muzica deloc, inclusiv...ahem...sunt intr'o perioada ff aiurea...

 

asa ca sunt alaturi de tine...desi un M&G nu ar strica niciodata. :naughty: oricum nu prea merge la noi cu "fan show" pt k nu suntem prea multe...

 

Well, eu sunt dispusa sa calatoresc 600 km chiar si cu toate trupele alea in program, pt ca nu l-am vazut pe Mika decat o singura data si nici macar nu am reusit sa ma aleg cu vreun autograf de acolo, la fel cum nu s-a ales mai nimeni. si in plus... faptul ca ne-am intalnit si ne-am distrat a fost un bonus de care n-as ezita sa profit inca o data, asa ca anul asta nu mai vin doar pt concertul in sine.

Apoi... nu uita ca e un festival, e normal sa adauge mai multe trupe - chiar si romanesti. Nush cate dintre ele iti sunt cunoscute, dar eu una n-am vazut absolut nicio alta trupa live din toata lista aia, nu stiu ce asteptari ar trebui sa am de la ei si de aia nici nu vreau sa-i judec fara sa fi experimentat ceea ce ofera :wink2: O data trebuia sa-i vad pe Suie Paparude, m-am dus cu niste colege intr-un club sa-i vedem si au inceput mult prea tarziu, cam atunci cand probabil eu deja dormeam in patul de acasa (si am plecat acasa pe la 1-2) :lmfao: asa ca... din pct meu de vedere orice trupa noua e binevenita pt ca ai parte de mai multa experienta la aceiasi bani :naughty:

Edited by petra_ale
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Well, eu sunt dispusa sa calatoresc 600 km chiar si cu toate trupele alea in program, pt ca nu l-am vazut pe Mika decat o singura data si nici macar nu am reusit sa ma aleg cu vreun autograf de acolo, la fel cum nu s-a ales mai nimeni. si in plus... faptul ca ne-am intalnit si ne-am distrat a fost un bonus de care n-as ezita sa profit inca o data, asa ca anul asta nu mai vin doar pt concertul in sine.

Apoi... nu uita ca e un festival, e normal sa adauge mai multe trupe - chiar si romanesti. Nush cate dintre ele iti sunt cunoscute, dar eu una n-am vazut absolut nicio alta trupa live din toata lista aia, nu stiu ce asteptari ar trebui sa am de la ei si de aia nici nu vreau sa-i judec fara sa fi experimentat ceea ce ofera :wink2:O data trebuia sa-i vad pe Suie Paparude, m-am dus cu niste colege intr-un club sa-i vedem si au inceput mult prea tarziu, cam atunci cand probabil eu deja dormeam in patul de acasa (si am plecat acasa pe la 1-2) :lmfao: asa ca... din pct meu de vedere orice trupa noua e binevenita pt ca ai parte de mai multa experienta la aceiasi bani :naughty:

 

Eu i-am vazut, si honestly, chiar m-au impresionat. Au o atitudine foarteee.. ne-romaneasca?:teehee: pe scena. Sunt foarte zen si se concentreaza pe muzica, asta imi place. Chiar merita a try. :cheerful_h4h:Pe Magnolia am vazut-o in deschidere la I Blame Coco cu @Vanessa si except her lame choreography avea o muzica ok. Despre restul trupelor romanesti nu ma pronunt :biggrin2:

Si revenind la ce a spus Petra despre props, eu sunt de acord. Dar cu toate astea nu cred ca o sa pot sa imi infrang atitudinea de fangurl, pentru ca SINCER, daca nu venea Mika nu calcam pe la Bestfest anul asta :mf_rosetinted:. Iar cand va aparea pe scena sigur voi trece prin toate etapele de urlat isteric, ameteala, plans, ras isteric again, etc. :loco: Asa ca daca preferati sa raman mai departe de voi chiar va inteleg :sorry:

Pot sa spun ca nu vin pentru concert in sine doar pentru ca vreau sa va intalnesc AT LAST :groovy: Dar in rest, mdah, chiar vin doar pentru concertul lui Mika :blush-anim-cl:

Link to comment
Share on other sites

Salut,sunt Cristina din Roman si vreau sa ma alatur voua,singurele persoane normale din tara asta.V-am urmarit discutiile si ma regasesc perfect in parerile voastre,nu-mi vine sa cred cand mai aud pe unii:;cine-i Mika asta?" Sper sa fim cat mai multi la Bestfest pentru Mika,restul sunt umplutura...

Link to comment
Share on other sites

Salut,sunt Cristina din Roman si vreau sa ma alatur voua,singurele persoane normale din tara asta.V-am urmarit discutiile si ma regasesc perfect in parerile voastre,nu-mi vine sa cred cand mai aud pe unii:;cine-i Mika asta?" Sper sa fim cat mai multi la Bestfest pentru Mika,restul sunt umplutura...

 

Salut si bine ai venit @ MFC :biggrin2:

ce-mi place cand cineva zice ca suntem niste persoane normale:naughty:

o sa fim acolo sa il sustinem din toata inima:mf_rosetinted:

Link to comment
Share on other sites

Salut si bine ai venit @ MFC :biggrin2:

ce-mi place cand cineva zice ca suntem niste persoane normale:naughty:

o sa fim acolo sa il sustinem din toata inima:mf_rosetinted:

 

Multumesc,de fapt sunt aici cam de un an(tras cu ochiul) si stiu ca nu suntem normale(asa zic si cei din jurul meu):wink2:.Sper sa avem parte si noi de ceva noutati la Bestfest asa cum le-a promis francezilor.Daca nu,mai asteptam,poate-si face un obicei sa vina in fiecare an in Romania:biggrin2:

Link to comment
Share on other sites

Fetelor....eu am o alta nelamurire...oare se mai urca pe scena lollipop girls si big girls?

Tare as vrea sa fac parte din echipa de topaiala pe scena...doar ca...nu stiu cum sa procedez.

 

:teehee:

 

:wink2:vei sti la momentul oportun,daca vor mai recruta,cand o s-o vezi pe mama sa cum intreaba de posibili voluntari!:thumb_yello:

Link to comment
Share on other sites

si...cam cand se intampla asta? unde ar trebui sa stau?

 

prin foarte apropiere de scena gen first row :teehee:. Dar cum spunea si Nico, o sa vedem atunci la momentul oportun; dupa atata timp nu mai prea putem sa fim sigure de tehnicile de anul trecut, I'd say.

Link to comment
Share on other sites

Fetelor....eu am o alta nelamurire...oare se mai urca pe scena lollipop girls si big girls?

Tare as vrea sa fac parte din echipa de topaiala pe scena...doar ca...nu stiu cum sa procedez.

 

:teehee:

 

can i just say.. dupa parerea mea, nu cred ca vor mai fi LGs si BGs :emot-sad:

le-a trecut vremea:teehee:

Link to comment
Share on other sites

Mai ales daca schimba structura concertului, cum a zis ca face in Fr.. :original:

 

da,la aia m-am referit :naughty:

dar poate ca in viitor o sa nascoceasca alte povesti, alte personaje... nu cred ca asta e sfarsitul cu dansatul fanilor pe scena :teehee:

Link to comment
Share on other sites

hey gurlz :biggrin2:...how's everybody? how's the spirit? oh i know...excited about the big day :naughty:...am intrat pe thread sa va intreb cam pe la ce ora incepeti voi sa va adunati pe langa scena, avand in vedere ca show-ul incepe la miezul noptii? va mai fi oare cazul sa stam la coada? eu nu prea cred pt ca e un festival si vom putea intra pe "teritoriul" lui odata ajunse acolo...voi ce ziceti? care va e planul ?:wink2:

Link to comment
Share on other sites

Eu speram ca daca de la 10,30 e libera scena,poate pleaca si lumea si ne face noua loc in fata,oare raman toti pe loc o ora jumate?Daca se schimba formatiile ar trebui sa se schimbe si publicul,dar nu putem risca...

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa vin pe la 7, dar la ora aia nu cred ca mai prindem front row.. Oricum, ma instalez in fata Ciuc stageului si nu ma mai misc de-acolo decat in caz de calamitate naturala. Mai ales ca nu ma intereseaza ce se intampla pe celelalte scene.. :aah:

Link to comment
Share on other sites

Ok stiu k am zis ca nu facem props si asa, dar am luat o pauza aseara de la invatat si mi-am exersat putin calitatile artistice si am facut un banner - pt k am dat peste un bloc de desen nou noutz...-

 

Banner-ul spune:" MFC is here! " si e dispus pe mai multe foi dupa cum urmeaza:

M - F - C - IS - HE - RE - !

asa ca voi avea nevoie de 7 fani dispusi sa-si insuseasca cate o bucata de banner. voi aduce si banda adeziva sa lipim eventual foile pe bara, in fericitul caz in care vom fi in primul rand.

 

Sper ca e ok with you. Imi place cum a iesit. Nothing fancy, doar sa stie si ei ca nu canta pentru niste "straini" dupa 1 an de absenta... :thumb_yello:

 

Biancaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 

PS: TINETI-MI PUMNII LA BAAAAAAAC!! :aah::blush-anim-cl:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy